All-State Basketball Teams Out | News


Journal staff

All-state basketball teams for the 2021-22 season have been released. The selections were chosen by the South Dakota Basketball Coaches Association.

Caden Hinker, Mitchell, 6-8, sr., GF (21.8 points per game, 8.8 rebounds per game, 3.3 assists per game)

Marcus Phillips, SF Roosevelt, 6-6, senior, FC (15.8 ppg, 9.5 rpg, 3.3 apg)

Mikele Kambalo, SF Washington, 5-9, sr., G (18.4 ppg, 4 rpg, 36 steals)

Lincoln Kienholz, Pierre, 6-3, jr., G (19.9 ppg, 7.3 rpg, 36 steals)

Drew Norberg, Watertown, 6-2, senior, G (21.6 ppg, 7.1 rpg, 3.4 apg)

David Alpers III, SF O’Gorman, 6-6, sr., C (12.2 ppg, 9.3 rpg)

People also read…

Micah Johnson, SF Roosevelt, 5-11, sr., G (14.5 ppg, 3.1 rpg, 3.3 apg)

Ethan Determan, Harrisburg, 6-2, jr., G (20 ppg, 4.1 rpg)

Matt Eng, SF O’Gorman, 6-2, jr., G (16.8 ppg, 2.4 rpg, 2.3 apg)

Year Kaden, SF Jefferson, 6-6, jr., F (16 ppg, 6 rpg, 3 apg)

Taylen Ashley, SF Jefferson, 6-0, jr., G (14 ppg, 4 rpg, 5 apg)

Sam Rohlfs, Aberdeen Central, 6-4, senior, G (12.2 ppg, 5.6 rpg, 3.6 apg)






Winner Blake Volmer (24) shoots Alec Squires (35) of Sioux Valley in the first round of the Class A state tournament March 17 at Summit Arena.


Matt Gade / Review Staff


Isaac Bruns, Dakota Valley, 6-4, jr., G (24.2 ppg, 9 rpg)

Tash Monday, Flandreau, 6-5, sr., F (24.1 ppg, 9.8 rpg, 4.8 apg)

Oliver Vincent, Sioux Valley, 6-1, jr. G (17.5 ppg, 4 rpg, 6.8 apg)

Cael Lundin, Tea Area, 6-3, sr., G (20.1 ppg, 6.7 rpg, 4.2 apg, 55 steals)

Randy Rosenquist, Dakota Valley, 6-0, jr., G (12.7 ppg, 5.6 rpg, 7.7 apg, 106 steals)

Blake Volmer, winner, 6-3, jr., G (16.6 ppg, 8.7 ppg, 4.1 ppg)







031922-STM-Flan12.jpg (copy)

St. Thomas More’s Cade Kandolin (20) rounds a Flandreau defender during the third place game in the Class A state tournament March 19 at Summit Arena.


Matt Gade / Review Staff


Porter Ihnen, Lennox, 6-5, so., G (19.2 ppg, 9.6 rpg, 3.2 apg)

Reed Rus, Mount Vernon-Plankinton, 6-4, jr., G (20.5 ppg, 10 rpg, 4 apg, 65 steals)

Cade Kandolin, St. Thomas More, 6-0, sr., G (15.4 ppg, 4.1 rpg, 2.4 spg)

Caleb Hollenbeck, St. Thomas More, 6-2, jr., G (14.7 ppg, 5.3 rpg)

Brayden Pankonen, Dell Rapids, 5-11, jr., G (17 ppg, 4 rpg, 57 steals)

Ethan Bruns, SF Christian, 6-6, jr., W (13 ppg, 5.3 rpg)

Chase LeBrun, Flandreau, 6-6, sr., F (16 ppg, 6.8 rpg)

Hayden Ruesink, Sioux Valley, 6-5, sr. C (14 ppg, 8 rpg)

Rance Harrison, Cheyenne-Eagle Butte, 6-1, senior, G (28.7 ppg, 6.5 rpg, 2.5 apg)

Grafton Stroup, West Central, 6-0, senior, G (16 ppg, 3.7 rpg)

Lathan Prince, Stanley County, 6-1, senior, G (17.5 ppg, 3.2 rpg, 3.6 apg)

Jeff Worth, Tea Area, 5-11, sr., G (14.2 ppg, 3.8 ppg)

Carter Robertson, Parker, 6-1, senior, G (20.5 ppg, 5.9 rpg)







White River (copy)

White River’s Joe Sayler (11) heads for the basket during the Tigers victory over Freeman Academy/Marion in the first round of the Class B State Tournament March 17 at the Barnett Center in Aberdeen.


SDPB


Kalen Garry, De Smet, 6-3, sr., G (21 ppg, 7.1 rpg, 3 apg)

Joe Sayler, White River, 6-3, jr., G (29.1 ppg, 6 rpg, 60 steals)

Grant Luikens, Potter County, 6-3, sr., G (21.5 ppg, 7.9 rpg, 3 apg, 67 steals)

Keshaume Thigh, Lower Brule, 6-2, sr., FG (18.7 ppg, 6.6 rpg, 79 steals)

Malek Wieker, Aberdeen Christian, 6-0, jr., G (17.8 ppg, 5.3 rpg, 4.5 apg)

Rett Osthus, De Smet, 6-1, sr., G (10.1 ppg, 4.5 rpg, 5 apg)







Dylan Marshall (copy)

White River’s Dylan Marshall (center right) drives to the basket while being defended by Red Cloud’s Nick Zuniga (2) at the Lakota Nation Invitational on December 17, 2021 at Summit Arena. Marshall was named to the 2022 Lakota All-Star Game Roster.


Grace Pritchett / Journal Staff


Damon Opdahl, Waubay-Suummit, 6-0, jr., G (17.1 ppg, 7.8 rpg, 5 apg, 78 steals)

Damon Wilkinson, De Smet, 6-9, jr., C (14.4 ppg, 8.5 rpg, 43 blocks)

Daniel Mitchell, Gregory, 6-7, so., F (19.8 ppg, 9.4 rpg, 48 blocks)

Dylan Marshall, White River, 6-0, senior, G (15.4 ppg, 5.2 rpg, 4.5 apg, 57 steals)

Cooper Logan, Potter County, 6-1, sr., G (19.3 ppg, 6.8 rpg, 3.2 apg, 57 steals)

Ethan Russell, Aberdeen Christian, 6-6, jr., W (14.7 ppg, 9.1 rpg)







Basse Brule (copy)

Bass Brulee Brian LaRoche Jr. (4) goes up for a heavily defended shot during the Sioux’s overtime victory over Castlewood in the first round of the Class B State Tournament March 17 at the Barnett Center in Aberdeen.


SDPB


Bryce Frank, Burke, 6-4, senior, G (20 ppg, 4 rpg, 6 apg, 6 spg)

Caden Foxley, Platte-Geddes, 6-5, sr., C (16 ppg, 11.8 rpg, 63 blocks)

Mason Schelske, Wessington Springs, 6-6, sr., F (21.5 ppg, 9.4 rpg, 3.5 apg)

Hank Kraft, Timber Lake, 5-8, sr., G (16 ppg, 3.9 rpg, 2.8 apg, 54 steals)

Brian Laroche Jr., Lower Brule, 6-1, jr., GF (15.6 ppg, 4 rpg, 4.4 apg, 58 steals)

Quincy Blue, Freeman Academy-Marion, 6-0, sr., G (16.2 ppg, 6.1 rpg)







031222-RCCentral6.jpg (copy)

Rapid City Central’s Josie Hill (14) drives through the Sioux Falls Lincoln defense to the basket during the seventh place finish in the Girls Class AA State Tournament March 12 at Monument Ice Arena in Rapid City.


Matt Gade / Review Staff


Ndjakalenga Mwenentanda, SF Washington, 6-2, sr., F (18 ppg., 8 rpg.)

Hannah Ronsiek, SF O’Gorman, 5-10, sr., G (18.6 ppg, 5.5 rpg)

Hilary Behrens, Brandon Valley, 6-1, jr., W (16.4 ppg, 3.8 rpg)

Jayda McNabb, RC Stevens, 5-10, sr., G (12 ppg, 8 rpg, 5 apg)

Mahli Abdouch, SF O’Gorman, 5-7, so., G (13.1 ppg, 5.4 apg)

Josie Hill, RC Central, 6-2, sr., W (12.4 ppg, 9.2 rpg)

Emilee Boyer, Harrisburg, 6-1, sr., W (14 ppg, 9.4 rpg)

Cierra Watkins, SF Jefferson, 5-6, jr., G (11.8 ppg, 4.3 rpg)

Sawyer Stoebner, Mitchell, 5-9, so., G (15.9 ppg, 9.3 rpg, 3.4 apg)

Bella Shreve, Huron, 5-5, sr., G (11.9 ppg, 3.4 ppg)

Ainsley Shelsta, Brookings, 6-5, senior, W (15 ppg, 10.3 rpg)

Ellie Karolevitz, Yankton, 5-10, sr., G (15 ppg, 7.6 rpg)

Player of the Year – Mwenentanda







Reese Ross (copy)

St. Thomas More’s Reese Ross scores a 3-pointer in a Dec. 21, 2021 game against Hill City.


Grace Pritchett / Journal Staff


Rylee Rosenquist, Dakota Valley, 5-8, sr., G (23 ppg, 10.1 rpg, 4.9 apg, 72 steals)

Kami Wadsworth, Hamlin, 5-10, jr., F (21.6 ppg, 6.1 rpg)

Emilee Fox, Mount Vernon-Plankinton, 5-8, so. G (19 ppg, 6 rpg, 4.5 apg, 70 steals)

Bella Swedlund, winner, 5-8, sr., G (22.4 ppg, 8.1 ppg, 59 steals)

Reese Ross, St. Thomas More, 6-0, jr., W (18.3 ppg, 9.2 rpg)

Katie Vasecka, Tea Area, 6-2, so. G (19.1 ppg, 8.0 rpg, 42 blocks)







RC Christian downs Hot Springs in Game 1 of Region 8A (copy)

Rapid City Christian guard Olivia Kieffer, center, watches the basket as she heads into the lane against Hot Springs’ Kambree Maciejewski (0) defense in Lady Comets’ Region 8A win over Lady Bison February 24 at Hart Ranch.


Jeff Easton / Journal Correspondent


Rylee Haldeman, West Central, 5-3, sr., G (16.8 ppg, 3.5 apg, 61 steals)

Emma Yost, Wagner, 5-11, jr., F (14.2 ppg, 9.3 rpg, 3.2 apg)

Claire Sheppard, Flandreau, 6-1, so., GF (15.6 ppg, 3.6 rpg, 64 steals)

Olivia Kieffer, RC Christian, 5-11, jr., G (20.6 ppg, 8 rpg, 63 steals)

Stevi Fallis, Red Cloud, 5-5, sr., G (15.6 ppg, 3.7 rpg, 4 apg)

Caylin Kelly, Florence-Henry, 5-11, so., FC (17 ppg, 10.5 rpg, 4.1 apg, 86 steals, 40 blocks)







120321-lakotatech-002.JPG (copy)

Lakota Tech’s Tobi Carlow shoots a shot against Cheyenne-Eagle Butte on Dec. 3, 2021 at Lakota Tech High School in Pine Ridge.


Grace Pritchett / Journal Staff


Kylah vanDonkersgoed, SF Christian, 6-2, senior, CF (13.9 ppg, 6.6 rpg)

Tobi Carlow, Lakota Tech, 5-7, sr., G (15.3 ppg, 3.2 apg, 64 steals)

Mya Knippling, Chamberlain, 6-1, sr., C (18.7 ppg, 10.2 rpg, 59 blocks)

Addy Kramer, West Central, 5-9, sr., G (14.4 ppg, 7 rpg)

Allison Richards, Red Cloud, 5-6, sr., G (14.3 ppg, 6.2 rpg, 4.8 apg, 59 steals)

Bailey White Hat, Todd County, 5-11, Jr., FC (18.5 points per game, 8.8 rounds per game)

Player of the Year – Rosenquist







Estes

White River’s Maleighya Estes saves for a shot against Red Cloud at the Lakota Nation Invitational on December 17, 2021 at Summit Arena.


Kent Bush/Review Staff


Kennadi Buchholz, De Smet 6-0, sr., C (20.4 ppg, 13.3 rpg, 66 blocks)

Maleighya Estes, White River, 5-7, sr., G (27 ppg, 7 rpg, 3.2 spg)

Avery Broughton, Corse-Stickney, 5-11, jr., GF (19 ppg, 10.1 rpg, 4.7 apg, 59 steals)

Madelyn Bragg, Aberden Roncalli, 6-2, senior, FC (15.5 ppg, 8.1 rounds per game)

Coral Mason, Viborg-Hurley, 5-10, jr., GF (15.6 ppg, 7.9 rpg, 3.5 apg, 57 steals)

Hannah Bartscher, Ethan, 5-9, sr., G (20.2 ppg, 6.5 rpg)

Mallory Miller, Aberdeen Christian, 6-4, jr., C (19.5 ppg, 13.2 rpg, 68 blocks)

Mackenzie Hemmer, Colman-Egan, 5-10, sr., GF (20.7 ppg, 9.5 rpg, 53 steals)

Julia Weber, Bridgewater-Emery, 5-8, sr., G (167 ppg, 5.7 rpg, 51 steals)

Morgan Fiedler, Aberdeen Roncalli, 5-8, sr, G (12.3 ppg, 4 rpg)

Rachel Gerlach, Corse-Stickney, 5-10, sr., GF (14 ppg, 5.3 rpg)

Denae Mach, Viborg-Hurley, 5-9, jr., GF (13.8 ppg, 5 rpg)







Faith (copy)

Faith’s Kaycee Groves (10) is defended by Corsica-Stickney’s Payton DeLange during the third place match at the Class B State Tournament on March 13 at Watertown Civic Arena.


Kent Bush/Review Staff


Kaycee Groves, Faith, 5-10, sr., G (7 ppg, 2.8 rpg)

Maddie Horn, Castlewood, 5-11, jr., GF (18.6 ppg, 8 rpg)

Isabel Aesoph, Faulkton area, 5-7, sr., G (18.7 ppg, 5 rpg, 56 steals)

Kendall Sawinsky, Herreid-Selby area, 5-8, sr., G (17.5 ppg, 5.4 rpg, 88 steals)

Molly Larson, Gayville-Volin, 5-7, sr., G (20.1 ppg, 4.4 rpg, 3.2 apg)

Jessy Jo VanDerWerff, Gregory, 5-7, jr., GF (17.6 ppg, 3.6 apg)

Player of the Year – Buchholz

You must be logged in to react.
Click on any reaction to connect.
Previous Contract Conundrum - Los Angeles Business Journal
Next China wants balanced trade, Pakistan tells 'iron ally'